Edit Nedir, Nasıl Yapılır Günceli

Bir güncel yazısı ile beraber tekrardan merhaba Tortuga Ahalisi. 2 haftalık aradan sonra tekrar sizinle beraberim.Geçen haftaki gibi kısa bir yazı beklemeyin. Serilerin durumu olsun, editle ilgili olsun, editör alımı hakkında olsun bir takım konular hakkında sizinle konuşmak istiyorum.

Öncelikle edit konusu hakkında konuşmaya başlayalım. Bildiğiniz gibi her geçen gün anime manga dünyası yaygınlaşıyor ve buna bağlı olarak manga editleyen anime çeviren gruplarda artıyor. Ben manga dünyası ile ilgili konuşacağım. Şimdi çeviri ve edit o kadar kolay bir konu değil. Önce yapacağınız seri ile ilgili kaliteli bir scan var mı onu araştıracaksınız. Sonra onu bölümlere ayıracaksınız, gerekirse dosya formatını değiştireceksiniz. Ondan sonra da sayfa numaralandırmalarını ayarlayıp edite hazır hale getireceksiniz.

Edit kısmında ise dikkat edeceğiniz hususlar balonlarda; balonda ortalama sağlanmış mı, uygun font ve punto ayarı kullanılmış mı, o balondaki yazı estetik olmuş mu bunlara dikkat edilmesi gerekli. Bazı gruplarda balon ortalamalarını geçin yazı balondan taşıyor ortalama ve puntolar zaten Allah’a emanet durumda edit yapıyorlar(!). Balon dışı yerlerde ise önce nereden aldıysan scanı İngilizce yazı varsa mesela onu siler arka plana uygun şekilde gerekli olduğu yerde yeniden çizimler yapar veya İngilizce yazı üstüne yazıyı koyar gözüken yerleri silip yeniden çizersin kısaca. Bazen hayretle görüyorum adamlar en basit balon dışını bile silmeye üşenip sfxler döşemiş sayfaya. Unutmadan bir de fontlarda Türkçe karakter kullanma olayı var. Bazı arkadaşlar fonta Türkçe karakterleri eklememişler. Öyle edit yapmışlar. Örnek olarak( Edıt eglencelı mı) diye. Basitinden bunlar temeller. Detaylara girmedim, renkli sayfalara hiç girmeyeyim. Böyle edit olmaz. Bunun adı başka bir şey olur. Ucube mi dersiniz ne dersiniz bilemem. Bu okuyucuya saygısızlıktır; bunlar nasılsa her türlü okuyorlar koy ver gitsin mantığıdır.

Bir iş yapacağınız zaman hakkını vereceksiniz, okuyucu o seriyi okuduğu zaman ne yapmışlar be emek verilmiş buna diyecek o hissiyatı okuyucuya vereceksiniz. Balonlarda duyguya uygun font kullanacaksınız ki okuyucu o duyguyu hissetsin. Hea siz çok mu iyi yapıyorsunuz diyecekseniz kendi adımıza içimiz rahat. Çünkü biz emek vererek kılı kırk yaparak yapıyoruz, hatalarımız olabilir mi tabi ki olur insanız sonuçta hatasız kul olmaz ama emek

konusunda alnımız açık bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Şimdi bunu bize niye anlatıyorsun diye soracak olursanız; Hani hep en olmayacak şeyleri eleştiriyorsunuz ya ne zaman gelecek, nerede kaldı bu bölüm, webtoon okuma eklesene vesaire… Bunlar yerine grupların sitelerinde olsun Manga-trde olsun yorumlarda bu tarz şeyleri eleştirin ki gruplar kendilerini geliştirsin size daha kaliteli bir biçimde serileri sunsunlar ve manga dünyasındaki kalite artsın. İşte bilinçli okuyucu olmanın yollarında biri budur. Biraz sıkıcı olabilir yazı ama gerekli bir konuşma.

Daredewill yazımı merak etti. Oda bir iki şey ekleyecekmiş. Gel buyur dedim. Sözü ona bırakalım.. “Selam ben Daredewill Tombe’ye katılıyorum. Temellere güzel değinmiş. Şimdi okuyucular bunun değerini biliyor mu? Onlara sormaya kalksak 3 bölüm kaliteli iş mi yapalım yoksa 5 bölüm verelim de nasıl yaparsak yapalım mı? Büyük çoğunluğu 5 bölümü tercih edecektir. Bölüm gelsin ama çevirmen ve editör seriyi katletsin biz nasıl olsa anlamayız kafasından çıkmamız lazım. Serileri yazan mangakalardan daha çok sahibi gibi davranıp balondan çok not koyan ve bunları okuyucuya dayatan kişiler olmadığımız için değerimiz bilinmiyor sanırım. Not kaldıran seriler olabilir hatta güzel de durabilir ama İngilizce bilmeyen okuyucuları notlara mecbur etmeyi doğru bulmuyorum. Birde sürekli güncel yeni serilerle yeni gruplar kuruluyor. İki video ile bu iş tam öğrenilmiyor arkadaşları destekliyorum tüm mangalar yapılsın, bizlerde okuyalım ama grup kurmak yerine önce bu işi yapan gruplarda temelleri iyi öğrenseler daha güzel olur.”… Daredewill’in dedikleri de bunlar işte. 

Bunlara son olarak şunu ekleyeyim. Bize de bu konular hakkında yorum yapın çekinmeyin. Biz eleştiriye kapalı değiliz. Biz boş eleştiriye kapalıyız. Yapıcı her eleştiriye açığız. En fazla hatamızı söyleyip düzeltmeye yardım ettiğiniz için size teşekkür ederiz, yemeyiz yani sizi 😀 Bu iki durum arasındaki farkı anlamışsınızdır umarım…

Örnek olarak Akame’den bir örnek koyacağım. Birisi 5-6 ay önce çıkan yazılı görsel, biriside geçen hafta çıkan ciltteki temiz sayfa. Bu biraz basit kaçabilir ama ana temayı anlatabileceğini umduğum bir görsel. 

Bunun dışında seriler hakkında genel bir değerlendirme yapalım. Öncelikle bildiğiniz gibi yeni bir güncel seri aldık. İsmi Jagaaaaaan 6 a ile 😀 Konusuna sitemizden bakabilirsiniz. Seinen bir seri, konu ilgimizi çekti ve Are-You-Sure-Subs ile ortak yapmaya karar verdik. Bu serimizi de One Piece gibi ayrı olarak vermeye karar verdik. Şu an 4. bölümle birlikte güncele gelmiş bulunmaktayız. Başlangıcı itibari ile ilgi çekici bir seri bakalım sonrası da aynen şekilde devam edecek mi ? Onun dışında daha önce de demiş olmam lazım demediysem de şimdi söylüyorum. Bildiğiniz gibi Zetman’ı editleyen Kyouka Suigetsu’nun pcsi bozuldu. Bir süre daha gelemeyeceği için  Zetman’ın yarım kalmaması yürümesi için Kyouka Suigetsu dönene kadar ben üstlendim. Tabi Dr. Slump daha az gelecektir ama Zetman bekleyenleri daha fazla bekletmek istemedik. Sınav vesare olmadığı sürece artık her hafta Zetman gelecek . Rookies bekleyenlere de yakında eski seyrine dönecek. Ve bölümler ard arda gelecek. Liar Game de iteleye iteleye bitecektir. Seriler hakkındaki son durum böyle diğerleri aynı şekilde devam ediyor zaten.

Bu hafta aramıza yeni bir çevirmen arkadaşımız daha katıldı. Takma adı Zzy. Kendisine aramıza hoş geldin diyorum. Arkadaşa seri önermenize gerek yok yapacağı seri belli şimdiden yazayım da boşuna seri önermeyin 😀 Onun dışında bildiğiniz gibi 2 yeni çevirmen arkadaş katılmış oldu aramıza. Bu sebeple editör açığımız oldu. Daha önce editörlük yapmış arkadaşlar önceliğimiz olmak üzere editör aramaktayız. Tortuga’ya katılmak isteyen arkadaşlar varsa seve seve bekleriz. Başvuruda şartlarımız  yaşınızın 20+ olması ve ciddi ciddi bu işi yapmayı düşünmeniz. Gelip 2 hafta 1 ay sonra bırakacaksınız hiç gelmeyin ne siz bizi yorun ne de siz boşunuza vaktinizi harcamış olun. Zaten grubumuzda olan kişilere gereken kolaylığı sağlıyoruz. Başvuruları bekliyoruz.

Güncele geçecek olursak bu hafta 10 bölümü görmedik belki ama yine de iyi bölüm var. Gerçi Jagaaaaaan ve One Piece’i katarsak yine 10’u geçmiş oluyor da onları saymayalım şimdi. Öncelikle menüye Mangayatta ile ortak yaptığımız Liar Game’den bir bölüm var. Yıldönümlerine özel olarak yaptık. 2. yılınız kutlu olsun nice yıllara 😀 Onun dışında Hajime No İppo’dan 3 bölüm vererek 73. cildi bitirmiş bulunuyoruz. İppo bu seyrinde devam edecektir. Gelelim benim serilere; Dr. Slump’tan bir bölüm var.Onun dışında Ubell Blatt 148. bölüm çıkmış bende öğrenir öğrenmez hemen yaptım. Onun dışında da yukarıda dediğim gibi Zetman’dan dan da bir bölüm vererek günceli bitiriyoruz. Bu haftalık güncel bu kadar idare ediverin, Afiyet Olsun.

Bu haftaki müziği de geçen hafta izlediğim ismini yazamadığım serinin kapanışı ile kapatalım.  Tombe kaçar..

Hajime No Ippo: Cilt-73 Online Oku  

(Çeviri: Zk / Edit: Obluda)

Dr. Slump: 35 Online Oku 

(Çeviri: Zk / Edit: Tombe)

Ubell Blatt: 148 Online Oku  

(Çeviri:Smoker / Edit: Tombe)

Zetman: 166 Online Oku 

(Çeviri: Smoker / Edit: Tombe)

Liar Game: 179 Online Oku 

(Çeviri: Aan’Allain / Edit: Daredewill)

Yorumlar

Loading Disqus Comments ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir