4. Yıl Dönümü

Selam gençler ve genç kalanlar! Bugün Tortuga’nın kuruluşunun 4. yıl dönümü. O yüzden bu kadar geç vermek zorunda kaldık günceli.. Aradan tamı tamına 4 yıl geçmiş, hey gidi günler. Ee günün anlam ve önemine binaen yazı ve güncel olması gerekmekte tabii ki. Öncelikle büyük Tortuga’nın 4. yıl dönümünü kutluyorum! Nice yıllar geçmiş ve nice insanlar ama Tortuga ismi hala kalmakta. Bunun önemini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Ben bile giderim ama Tortuga kalır! O yüzden demem o ki Türkiye’nin en iyi editörlerini sikeyim xD Bugüne özel yeni bir serimiz var. Adı NeuN. Seinen seri ve şu an 3. bölümde daha. Ben ve Smoker yapıyoruz. 3 bölümünü de yaptık ve bu güncelde sunuyoruz. Serinin çizimleri genel anlamda pek bize hitap etmese de karakter bazında çok güzel çizmiş mangaka. Hakkını yemeyelim.. Hitler reis vardı duramadım bende yapalım dedim! Onun dışında diğer serilerimizden de bolca bölüm var. 4. yıl dönümü için güzel bir güncel oldu diyebilirim. Artık yaşlanıyoruz sanırım… Neyse. Geçen haftalarda çeviri sanatından bahsetmiştim ve ondan bir örnek vereceğim. Örnek, Zetman serisinden. Mesela Smoker şöyle çevirmiş;

ve ben olsam demeyeyim ama abartı çeviri de şöyle bir şey olurdu sanırım;

evet gördüğünüz üzere.. Biraz abartı kabul. Böyle olmamasını sağlamaya çalışacağız artık. Ama böyle de hoş olmamış mı xD Bence olmuş. Neyse konu bu değil. Çeviri önemlidir. Editte keza öyle. O yüzden yarak kürek iş yapmayın. Bakıyorum salak salak çeviriler ve editler yapıyorsunuz (diğer gruplara istinaden) az düzgün yapın şu işi. Ok? Sevmiyorum sizleri ♥ Hadi kalın sağlıcakla, benden bu kadar. Ben NiTian ErXing! Neyse size bu şarkıyla veda ediyorum:

https://www.youtube.com/watch?v=_cxQEsGfb-w&feature=youtu.be

Evet sıra bende. Nasılsınız Tortuga ahalisi iyi misiniz keyifler nasıl? Ben idare ederim. Ama yıl dönümünden dolayı baya mutluyum. Tortuga ile ikinci yıl dönümünü yaşıyorum. Geçen yıl baya görkemliydi. Shamolar 20 Century Boys falan baya iyi kutlamaydı. Bu yıl da iyi bölüm var güncelde ama geçen yıl ki gibi değil sorun mu tabi ki de değil. İşi gücü olan insanlarız. Boş vaktimiz olduğu zaman yapıyoruz. Tortuga olarak bu 4 yılda bir çok seri bitirdik. Bir çok yarım seriyi alıp tamamladık. Ben editör olmadan da önce 3 yıldır bir fiil takip ediyordum ve artık benim de bu işe el atmam gerek dedim ve takip ettiğim, sevdiğim grupta işe girme vakti dedim ve başladık. Tabii bu sürede bir çok şey yaptık.  Çok şey öğrendim. Sonra NiTian askere gitti. Grup bizim at koşturma alanımıza döndü. Bu sürede 200 civarı bölüm yapmışız. Ortalama haftalık 10 bölüm çıkarmışız ki güncel vermediğimiz haftalar oldu işlerimizden dolayı, az kişi olarak bu verimlilik baya iyi. Bu yıl dönümüne gelirken size asıl hediyemiz böyle istikrarlı bölüm verebilmek bizim için önemli olan bu. Bıg Bosa dükkanı sağlam teslim ettik yani.  

Tortuga’nın amacı her zaman aldığı seriyi  hakkını vererek kaliteli bir şekilde yaparak yarım bırakmadan tamamlamaktır.  Ve bunun da hakkını verdiğimizi düşünüyorum. Bunu hep diyoruz da bu cümlenin içinin boş olmadığını   altını doldurarak açıklayayım. Mesela öncelikle sağlam bir grup olacak şu an görüyorum gruplarda insanlar çok sevecen ama tavırları çok yapay samimiyetsiz geliyor. Biz aramızda eğleniriz, ciddi konuları konuşuruz yeri gelir sağlam tartışırız. İletişim kuvvetlidir. Bunlar yapmacıklığı ortadan kaldırıyor yoksa 4 yıl burası ayakta kalamazdı. Tabi buraya ayak uyduramayanlar veya kopanlar oluyor ama istisnalar kaideyi bozmaz diye bir tabir vardır. Ayrıca serileri çevirmen ve editör yapıyor ama özel olarak o sahiplenmiyor. Seriyi Tortuga sahiplenir o seri Tortuga’nın olur. Birisi o seriyi sebepsiz yere aksatırsa başkası onun yerini alır ve seri biter. Ayrıca çoğu grup da olmayan bir durum var ki bunu ben kendi adıma hep tavsiye ederim: Kontrol. Bir gruba yeni bir editör girdiğinde ona temelleri öğretip salıverirseniz bir süre sonra editi öğrendiğini sanıyor ve artık ona bir şey öğretemiyorsunuz. Ben editimi başladığımdan beri hep böyle geliştirdim ve geliştirmeye devam edeceğim. İnsan hatalarından ders çıkartır. Siz o insana hatalarını göstermezseniz tökezler olduğu yerde kalır. İşte en başta kurduğum serileri kaliteli bir şekilde yapıp tamamlamayı bu sağlıyor.

Onun dışında geçen bir arkadaşla konuştum aktif düzenli çeviri veren grup eskilerden az kalmış onu fark ettim. Bizde  baya moruk olmuşuz yani grup olarak. Tabi bence daha nice yıllar var önümüzde. 

4. yılımızı kutlarken bizi facebook, twitter, discordda takip etmeyi unutmayın. Twitter da da 40 kişiyi geçtik. Ben orasını bizden ziyade facebook kullanmayıp twitter kullanan arkadaşlar için açmak istedim ve iyi bir geri dönüş aldığımızı düşünüyorum.

Bu ara yıl dönümünü yaklaşık olarak 4 saat geçmiş bulunmaktayız ama yoğunluktan dolayı ancak yetiştirebildik. Ama Amerika açısından bakarsak hala 21 Haziran’dayız. Bu da bir şey bence 😀 Hiç bölümüm yok ama bu güncel için çok uğraştım sonra yatmış demeyin ki sınavlarım var ne yapayım yani 😀

Ve ne çok konuştun menüye geç diyenler için kuralım soframızı. Toplamda 30 bölüm yaptık  bu güncelde. Yeni kumarbaz serimiz Kakegurui’den 2 bölüm veriyoruz ve 4. bölümle birlikte ilk cildi bitiyor.  Bagaracchi’ye kısıtlı zamanı olmasına rağmen bu bölümleri verdiği için teşekkürler daha fazlasını vermek istiyorduk ama olmadı devamı da gelecek. Seri de olaylar baya fena yerlere gidecek gibi animesi de çıkıyor. Animesi bittiğinde gelebildiğimiz yere kadar geleceğiz.  Ana menü ise baya doyurucu Ölüm Bizi Ayırana Dek de tamı tamına 2 bölüm değil 2 cilt veriyoruz. Buradan Vollıs’a özel olarak teşekkür ediyorum. Baya çalışkan birisi ve bizde yapacağı  ve öğreneceği daha çok şey var. Ana menümüzün diğer spesiyali Zetman’dan bir cilt veriyoruz. Bunu da editleyen V-Team’den tanıyacağınız Seyyah yapıyor. Son 3 cilt kaldı. Zetman yakında bitecek emin olabilirsiniz. Ana menümüzün son kısmında ise yeni bir serimiz var. Nazi dönemini konu alan yeni bir seri olan NeuN. O döneme ilgisi olanları bu seriye davet ediyoruz. Değişik bir seri olacak gibi. Tatlı bölümüne geçecek olursak öncelikle normalde ayrı olarak verdiğimiz Are You Sure ile ortak yaptığımız Jagaaaaaan var. Yıl dönümüne özel burada 16. bölümü veriyoruz. Ayrıca ilk cildi çıktığı için ilk cilt ciltlendi. Koleksiyon yapanlar 1. bölümü indirebilirler. Ve menümüzün son kısmı ise bir one shot bildiğim kadarıyla One punch man’i yapanların yapmış olduğu bu serinin ismi; Dangan Tenshi Fan Club konusunu boşverin okuyun gitsin işte. Menümüz budur. 30 bölüm vermişiz daha ne olsun. Yıl dönümü sürprizi olarak haftaya da bir one shot geleceğini buradan duyuralım.

Güncel hep burada biterdi ama vay be takip ettiğim ve içinde olduğum Tortuga 4 yaşında dile kolay zaman ne hızlı geçiyor anlamak mümkün değil. Anın zamanın kıymetini bilin. Nice yıllara kendinize iyi bakın görüşmek üzere  Tombe kaçar. 

Tam 4 yıl olmuş Dün…

Dangan Tenshi Fan Club: İndir Online Oku  

(Çeviri: Zk / Edit: Obluda)

Jagaaaaan : 16 Online Oku

(Çeviri: Are-You-Sure / Edit: Obluda)

Kakegurui: 04-05 Online Oku  

(Çeviri: Ysf.cyln / Edit: Bagaracchi)

NeuN: 01-03 Online Oku  

(Çeviri: Smoker / Edit: NiTian ErXing)

Ölüm Bizi Ayırana Dek: Cilt 06-07 Online Oku 

(Çeviri: Smoker / Edit: Vollıs)

 Zetman: Cilt-17 Online Oku  

(Çeviri: Smoker / Edit: Seyyah)

Yorumlar

Loading Disqus Comments ...