Son Tahlilde Günceli

Uzun bir aranın ardından merhaba Tortuga Çeviri takipçileri. Nasılsınız, iyi misiniz? Yks sonucu istediği yeri kazananlara üniversite hayatlarında başarılar dileriz. Umarım hayat istediğiniz gibi gider. Mezunlara kalanlara ise daha önce mezuna kalmış biri olarak ise eğer gerçekten istediğiniz bir bölüm varsa bir yıl daha çalışın ve oraya gidin. Çünkü eğer bunu yapmazsanız bir yıl değil yıllarınızı kaybetmiş olacaksınız. Bundan emin olabilirsiniz.  O yüzden hazırlanın ve istediğiniz yeri kazanmaya bakın. Bize gelirsek hepten dede oldu bizim grup. Herkesin işi gücü çıkınca bölüm çıkartacak kişi kalmadı ve bu sebeple bir süredir güncel veremiyoruz. Öyle ki yıl dönümümüzü bile kutlayamadık.

Bu bakımdan serilerin son durumu hakkında bir bilgilendirme yazısı yazmak istiyorum. Hangi seri ne durumda tek tek bilgilendirelim. Serileri yazarken güncel olan serileri açıklamayacağım. Çünkü onları çıktıkça yapıyoruz. Bu bakımdan bir sıkıntı yok. Bu yazıyı yazarken şunu da belirteyim daha önceden editör ve çevirmen duyurusu yapacaktık ama başvuru olunca yapma gereği duymadık bununla ilgili en son bir açıklama yapacağım.  Açıklayacağım serilere gelirsek bunları iki kategoriye ayırdım:

1)Devam Eden Kısa Seriler

2) Devam Eden Uzun Seriler

Bu iki kategoride anlatacağım 7 serimiz var. Gelelim bunların son durumuna merak ettiklerinizi okuyun yazı biraz uzun olacak:

Devam Eden Kısa Seriler:

  1. Kakegurui: Biliyoruz çok bekliyorsunuz. Ancak meşakkatli bir seri ve zaman ayrılması gereken emek isteyen bir seri. Bu bağlamda yeni bir editör aldık ancak daha başlamadan kaçtı gitti durduk yere. Kimseyi zorla tutmuyoruz ancak böyle yapacaksanız da hiç gelmeyin. Konumuza dönecek olursak çevirisi devam etmekte. Edit konusunda bir çözüm bulduk ve seriyi ayağa kaldıracağız. Ayrıca ileri ki zamanla bu seri ile ilgili başka açıklamalarımız da olacak. Bekleme de kalın.
  2. Jagaaaaaan: Normalde güncel serimizdi ama İngilizce çevirisi uzun süre çıkmayıp sonra biriken bölümler birden çıkınca makas açıldı akabinde çevirmen ve editörün özel işleri sebebi ile aksama oldu ancak kendilerini düzene soktuktan sonra hızlıca güncele yetişeceğimizden emin olabilirsiniz. 
  3. Jigokuren Love in Hell: İlk hedef Jigokuren dediğim seri. Kısa bir seri ve 10 bölümü kaldı. Çeviri konusunda çevirmenini aşırı zorluyorum çünkü bu seriyi bitirip rafa kaldırmak istiyorum. En kısa sürede bitirip bu seriden kurtulacağımızı ümit ediyorum. Kısa seriler bu kadardı.

Devam Eden Uzun Seriler:

  1. Hajime no İppo: Belki de en çok beklenen serimiz. Durumunu açıklamadan önce şunu belirteyim arkadaşlar bu seri öyle bir seri ki uzunların uzunu bir seri. Zaman zaman duraksamalar olacak. Yapıldığında da peş peşe yaptığımızı takipçilerimiz biliyordur. Bu kapsamda serinin çevirisi devam etmekte. Edit konusunda ise bir editörümüzü bu seriye kaydırdık. Diğer editörümüz de döndüğü zaman eski temposuna döneceğine inanıyorum.  Bu bakımdan sizden sabırlı olmanızı istiyorum.
  2. Ölüm Bizi Ayırana Dek: Bu serimizle ilgili çok bir problememiz yok. Çevirisi devam ediyor. Edit konusunda ise ufak bir problemimiz var. Oda şu; editörümüz yaptığı zaman peş peşe yapıyor ama meşgul olduğu zaman hiç ilgilenemiyor. Bu kapsamda onun yükünü hafifletecek bir editör başvurusuna hayır demeyeceğimizi   buradan duyuruyoruz. 
  3. Rookies: Uzun süredir durdurduğumuz serilerden biri olur kendisi. Bu seri için yeni çevirmen ve editör bulmuş bulunmaktayız. Bu kapsamda yakında bölümler tekrardan gelmeye başlayacaktır. 
  4. Dr. Slump: Çevirisi bitmiş lanet seri 😀 Nisan mayıs ayından beri özel işlerim sebebi ile One Piece’in güncel bölümleri dışında edite ayıracak pek vaktim yoktu. Ancak bayram ile beraber işlerimin çoğunu hallettim. Bir iki işim kaldı. Onları hallettikten sonra düzlüğe çıkacağım ve bölümler peş peşe gelecek.

Çevirmen ve Editör başvurularına açık olduğumuzu buradan duyuruyoruz. Özellikle editör başvurularına hayır demeyiz. Başvurularınızı bekliyoruz. 

Serilerin son durumu bu. Serilerin Akıbeti kısmımızdan da takip edebilirsiniz. Yine bunlar arasından merak ettiğiniz varsa sorabilirsiniz. Ayrıca bu serilerin bazılarını aradan çıkartıp eski düzenimize geri dönmeden hiçbir yeni seriyi almayacağımızı buradan duyuralım ve düzene girene kadar haftalık güncellerimiz sarkabilir bunları bilerek beklersiniz seviniriz.

Gelelim bu kadar yazıya küçük gelecek bölümlerimize. Hajime no İppo’dan 2 bölüm vererek 78. cildi bitiriyoruz. Umarım devamı da gelecek. Güncel serilerimizden Blood and Steel’den 2 bölüm vererek İngilizce çeviri ile farkı bir bölüme indiriyoruz. Onu da yakında yaparak güncele geleceğiz. Jigokuren serisinden bir bölüm vererek serimizi hatırlatıyoruz. Son olarak Dr. Slump’tan bir bölüm vererek güncelimizi bitiriyoruz. Bu haftalık bizden bu kadar bir daha ki güncellerde görüşmek üzere Tombe kaçar.  

-Tombe

Blood and Steel: 72-73 Online Okuma 
(Çeviri: Roland / Edit: Kyouka Suigetsu)

Dr. Slump 79 Online Okuma 
(Çeviri: Zk / Edit: Kyouka Suigetsu)

Hajime No İppo744-745 (78. Cilt Son) Online Okuma 
(Çeviri: Roland / Edit: Obluda)

Jigokuren Love İn Hell06 Online Okuma 
(Çeviri: Seyyah / Edit: Şubat)

 

Yorumlar

Loading Disqus Comments ...